Qualtek Electronics Corp. 17-S350N-C
17-S350N-C picture photo
Mfg. Part Number
17-S350N-C
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
STANDARD NYLON CABLE TIES
Datasheet Download
17-S350N-C.pdf
Availability of 17-S350N-C
QUANTITY
17-S350N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of 17-S350N-C
Internal Part NumberEIS-17-S350N-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
Series17
Packaging100 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter3.82" (97.00mm)
Length1.15' (350.00mm)
Width0.189" (4.80mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength50 lbs (22.7 kg)
Features-
MaterialPolyamide (PA), Nylon
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17-S350N-C
Related Links17-S3, 17-S350N-C Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
17-S350N-C Details Description
Related parts for 17-S350N-C
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
Crystal 117.7200kHz 20ppm 5pF 12 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC LVDS DUAL 2X2 CROSSPT 28TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 51.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE ASSY PLUG-IND PLUG RJ45 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.2UF RADIAL datasheet.pdf