NorComp 170-025-273L010
170-025-273L010 picture photo
Mfg. Part Number
170-025-273L010
Brief Description
CONN DB25 CRIMP FEMALE NICKEL
Datasheet Download
170-025-273L010.pdf
Availability of 170-025-273L010
QUANTITY
170-025-273L010 Order Process
Ship out your order
Specifications of 170-025-273L010
Internal Part NumberEIS-170-025-273L010
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents170-025-273L010 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model170-025-27zLzzz.pdf170-025-27zLzzz.stp170-025-27zLzzz.igs
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 125°C
Mating Cycles-
Dielectric MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170-025-273L010
Related Links170-025, 170-025-273L010 Datasheet, NorComp Distributor
170-025-273L010 Details Description
Related parts for 170-025-273L010
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56SSOP datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 36POS datasheet.pdf