NorComp 170-037-172L020
170-037-172L020 picture photo
Mfg. Part Number
170-037-172L020
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
CONN DB37 CRIMP MALE TIN
Datasheet Download
170-037-172L020.pdf
Availability of 170-037-172L020
QUANTITY
170-037-172L020 Order Process
Ship out your order
Specifications of 170-037-172L020
Internal Part NumberEIS-170-037-172L020
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents170-037-172L020 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model170-037-17zLzzz.pdf170-037-17zLzzz.stp170-037-17zLzzz.igs
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Series170
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 125°C
Mating Cycles-
Dielectric MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170-037-172L020
Related Links170-037, 170-037-172L020 Datasheet, NorComp Distributor
170-037-172L020 Details Description
Related parts for 170-037-172L020
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 1.8UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 1.5GHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
MOD IGBT 1200V 300A POWIR 62 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf