Vishay/Sprague M39003/01-5037/TR
M39003/01-5037/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-5037/TR
Brief Description
CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-5037/TR.pdf
Availability of M39003/01-5037/TR
QUANTITY
M39003/01-5037/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-5037/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-5037/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-5037/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-5037/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-5037/TR Details Description
Related parts for M39003/01-5037/TR
ROUND SPACER #2 NYLON 3/16" datasheet.pdf
SENSOR IC TOUCH PROG 2CH 8-DIP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1PF 50V 0603 datasheet.pdf
IC XLATOR TRPL ECL-LVPECL 20SOIC datasheet.pdf
HOLDER BATTERY 2 CELL D SEALED datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 09VOUT datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 10-200MM M8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
TERMINAL SAK 6/EN ORANGE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 2A datasheet.pdf