Cornell Dubilier Electronics 170124J400FE
170124J400FE picture photo
Mfg. Part Number
170124J400FE
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.12UF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
170124J400FE.pdf
Availability of 170124J400FE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
170124J400FE Order Process
Ship out your order
Specifications of 170124J400FE
Internal Part NumberEIS-170124J400FE
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series170
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 1.102" L (8.50mm x 28.00mm)