Cornell Dubilier Electronics 170124J400FE
170124J400FE picture photo
Mfg. Part Number
170124J400FE
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.12UF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
170124J400FE.pdf
Availability of 170124J400FE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
170124J400FE Order Process
Ship out your order
Specifications of 170124J400FE
Internal Part NumberEIS-170124J400FE
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series170
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 1.102" L (8.50mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
Applications-
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170124J400FE
Related Links170124, 170124J400FE Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
170124J400FE Details Description
Related parts for 170124J400FE
IC OPAMP INSTR 1MHZ 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 25POS STR 5MM datasheet.pdf
DKIP COMPENSATED CHOKE 10A datasheet.pdf
CONN FPC 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
MX150 RA HDR 2X4 ST LTGY KEY B datasheet.pdf
CONN RCPT 72POS PNL MNT SKT datasheet.pdf