Cornell Dubilier Electronics 170155J250TF
170155J250TF picture photo
Mfg. Part Number
170155J250TF
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
170155J250TF.pdf
Availability of 170155J250TF
QUANTITY
170155J250TF Order Process
Ship out your order
Specifications of 170155J250TF
Internal Part NumberEIS-170155J250TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)26 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.610" Dia x 1.299" L (15.50mm x 33.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
Applications-
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170155J250TF
Related Links170155, 170155J250TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
170155J250TF Details Description
Related parts for 170155J250TF
SIDAC SLIC UNI 75V 400A DO-214AA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR 16TQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 0.100 SMD datasheet.pdf