Cornell Dubilier Electronics 170183K250BB
170183K250BB picture photo
Mfg. Part Number
170183K250BB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 250VDC AXIAL
Datasheet Download
170183K250BB.pdf
Availability of 170183K250BB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
170183K250BB Order Process
Ship out your order
Specifications of 170183K250BB
Internal Part NumberEIS-170183K250BB
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series170
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
Applications-
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170183K250BB
Related Links170183, 170183K250BB Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
170183K250BB Details Description
Related parts for 170183K250BB
TRANSF HDSL 135:40.2 2.92MH SMT datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
GRUNDKOERPER EINPRESSWERKZ FE datasheet.pdf
500 TB PLU PLU SOLID datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf