Cornell Dubilier Electronics 170273K250BB
170273K250BB picture photo
Mfg. Part Number
170273K250BB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 250VDC AXIAL
Datasheet Download
170273K250BB.pdf
Availability of 170273K250BB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
170273K250BB Order Process
Ship out your order
Specifications of 170273K250BB
Internal Part NumberEIS-170273K250BB
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series170
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
Applications-
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170273K250BB
Related Links170273, 170273K250BB Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
170273K250BB Details Description
Related parts for 170273K250BB
SW SPDT BASIC 130GF NON-SHRT 30V datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
SIDACTOR 150V 400A PROT 6SOIC datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH OCTAL 32TQFN datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 120VAC DIN RAIL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 25V 4A UWLB1515-9 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD 20W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf