Vishay/Dale RCP2512B75R0JTP
RCP2512B75R0JTP picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512B75R0JTP
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512B75R0JTP.pdf
Availability of RCP2512B75R0JTP
QUANTITY
RCP2512B75R0JTP Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512B75R0JTP
Internal Part NumberEIS-RCP2512B75R0JTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512B75R0JTP
Related LinksRCP2512, RCP2512B75R0JTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512B75R0JTP Details Description
Related parts for RCP2512B75R0JTP
CONN RECEPT HOUSING 26POS 2.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 320MA 1.9 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A SOT223 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 270 OHM 8SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 225DEG 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 150K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RETAINER TPA DUAL ROW EP2.5 datasheet.pdf
RES NTWRK 20 RES MULT OHM 12SRT datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC datasheet.pdf
12000UF 50V 35X45 datasheet.pdf