Cornell Dubilier Electronics 170274J400LE
170274J400LE picture photo
Mfg. Part Number
170274J400LE
Brief Description
CAP FILM 0.27UF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
170274J400LE.pdf
Availability of 170274J400LE
QUANTITY
170274J400LE Order Process
Ship out your order
Specifications of 170274J400LE
Internal Part NumberEIS-170274J400LE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance0.27µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.453" Dia x 1.102" L (11.50mm x 28.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170274J400LE
Related Links170274, 170274J400LE Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
170274J400LE Details Description
Related parts for 170274J400LE
LED 7-SEG .56 QUAD S-RED CC MULT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO263AB datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
LABEL PANEL RAISED datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf