Cornell Dubilier Electronics 170335J250ZF
170335J250ZF picture photo
Mfg. Part Number
170335J250ZF
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
170335J250ZF.pdf
Availability of 170335J250ZF
QUANTITY
170335J250ZF Order Process
Ship out your order
Specifications of 170335J250ZF
Internal Part NumberEIS-170335J250ZF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.827" Dia x 1.299" L (21.00mm x 33.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
Applications-
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170335J250ZF
Related Links170335, 170335J250ZF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
170335J250ZF Details Description
Related parts for 170335J250ZF
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TXRX 5V RS422/485 DIFF BUS 8SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 130A TO-247 datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 649 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
KIT DEV REMOTE CONTROL 915MHZ datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf