| Internal Part Number | EIS-V250LU2P | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | LU | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 369V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 410V | |
| Varistor Voltage (Max) | 451V | |
| Current - Surge | 1.2kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 250VAC | |
| Maximum DC Volts | 330VDC | |
| Energy | 21J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |