Cornell Dubilier Electronics 170394K630XF
170394K630XF picture photo
Mfg. Part Number
170394K630XF
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.39UF 10% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
170394K630XF.pdf
Availability of 170394K630XF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
170394K630XF Order Process
Ship out your order
Specifications of 170394K630XF
Internal Part NumberEIS-170394K630XF
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series170
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.709" Dia x 1.299" L (18.00mm x 33.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
Applications-
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170394K630XF
Related Links170394, 170394K630XF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
170394K630XF Details Description
Related parts for 170394K630XF
IC SUPERVISOR P/P 4.38V SC70-3 datasheet.pdf
CALIBRATOR CURRENT/VOLTAGE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC BATTERY BACKUP 2.93V 8-UDFN datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE10 PG16 datasheet.pdf
CAP CER 8PF 25V CH 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 495MA 320 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf