Cornell Dubilier Electronics 170472J630BB
170472J630BB picture photo
Mfg. Part Number
170472J630BB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4700PF 5% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
170472J630BB.pdf
Availability of 170472J630BB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
170472J630BB Order Process
Ship out your order
Specifications of 170472J630BB
Internal Part NumberEIS-170472J630BB
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series170
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
Applications-
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170472J630BB
Related Links170472, 170472J630BB Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
170472J630BB Details Description
Related parts for 170472J630BB
RES SMD 39 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
BOX ABS WHITE 4.38"L X 6.87"W datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 45V CPT3 datasheet.pdf
IC FLASH 2GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
AB 2C 2#8 SKT PLUG datasheet.pdf
3 V/5 V, +-10 V Input Range, 1 mW 3-Channel 16-Bit, Sigma-Delta ADC IC datasheet.pdf