Taiyo Yuden EMK325BJ475MNHT
EMK325BJ475MNHT picture photo
Mfg. Part Number
EMK325BJ475MNHT
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1210
Datasheet Download
EMK325BJ475MNHT.pdf
Availability of EMK325BJ475MNHT
QUANTITY
EMK325BJ475MNHT Order Process
Ship out your order
Specifications of EMK325BJ475MNHT
Internal Part NumberEIS-EMK325BJ475MNHT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMultilayer Chip Capacitors
Standard Package1
SeriesM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.083" (2.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMK325BJ475MNHT
Related LinksEMK325B, EMK325BJ475MNHT Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
EMK325BJ475MNHT Details Description
Related parts for EMK325BJ475MNHT
RES SMD 22 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FUSE GLASS 63MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 22AWG RED MTA-100 datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 5A DL SYNC 32TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 6POS RT ANG TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS R/A GOLD GRAY datasheet.pdf
RES 70K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
PATCH PNL 10" RJ45 CAT6 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf