Vishay/Dale RNC55J3013FSB14
RNC55J3013FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3013FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3013FSB14.pdf
Availability of RNC55J3013FSB14
QUANTITY
RNC55J3013FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3013FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3013FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3013FSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3013FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3013FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3013FSB14
INDUCTOR COMMON MODE 0.92MH T/H datasheet.pdf
RES SMD 3.09KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SSOP datasheet.pdf
PLUG SUPER-SAFEWAY 6-20 20A/250V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
XFRMR LAN 1CT:1CT 200UH datasheet.pdf
M CONN HOUSING 3POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A DPAK datasheet.pdf
CBL GRP 16.0-20.5 CD PG 21 datasheet.pdf
FUSE 224A 400V GG/GL SIZE 1 datasheet.pdf