Cornell Dubilier Electronics 170474J160HC
170474J160HC picture photo
Mfg. Part Number
170474J160HC
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 5% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
170474J160HC.pdf
Availability of 170474J160HC
QUANTITY
170474J160HC Order Process
Ship out your order
Specifications of 170474J160HC
Internal Part NumberEIS-170474J160HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC90V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)37 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.374" Dia x 0.807" L (9.50mm x 20.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170474J160HC
Related Links170474, 170474J160HC Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
170474J160HC Details Description
Related parts for 170474J160HC
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
SC SIMPLX/MT-RJ 7M1 C/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V CH 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf