Cornell Dubilier Electronics 170474J250JE
170474J250JE picture photo
Mfg. Part Number
170474J250JE
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
170474J250JE.pdf
Availability of 170474J250JE
QUANTITY
170474J250JE Order Process
Ship out your order
Specifications of 170474J250JE
Internal Part NumberEIS-170474J250JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.413" Dia x 1.102" L (10.50mm x 28.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170474J250JE
Related Links170474, 170474J250JE Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
170474J250JE Details Description
Related parts for 170474J250JE
CONN HEADER .100 20POS R/A SHRD datasheet.pdf
IC DECODER CMOS BCD-DEC 16SO datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 2% 1W 0207 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 10pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
OSC 150MHZ SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 560VDC RADIAL datasheet.pdf