Cornell Dubilier Electronics 170563J400EC
170563J400EC picture photo
Mfg. Part Number
170563J400EC
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
170563J400EC.pdf
Availability of 170563J400EC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
170563J400EC Order Process
Ship out your order
Specifications of 170563J400EC
Internal Part NumberEIS-170563J400EC
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series170
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.807" L (8.00mm x 20.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
Applications-
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170563J400EC
Related Links170563, 170563J400EC Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
170563J400EC Details Description
Related parts for 170563J400EC
IC LATCH 9-BIT W/PARITY 28-PLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.8K OHM 8SIP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 6P4C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS INLINE SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.4UH 335MA 550 MOHM datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SPI/SRL 8CH 20TSSOP datasheet.pdf
TRIAC 400V 16A datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
FLANGE MOUNT PLUG RCPT datasheet.pdf
FUSE 450A 1250V 2SHT AR datasheet.pdf