Cornell Dubilier Electronics 170683J160BB
170683J160BB picture photo
Mfg. Part Number
170683J160BB
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 5% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
170683J160BB.pdf
Availability of 170683J160BB
QUANTITY
170683J160BB Order Process
Ship out your order
Specifications of 170683J160BB
Internal Part NumberEIS-170683J160BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC90V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170683J160BB
Related Links170683, 170683J160BB Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
170683J160BB Details Description
Related parts for 170683J160BB
Crystal 20.0000MHz 30ppm Series 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 220MHZ 8SO datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V AXIAL datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD SGL 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 7.62MM datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 305MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
LED 1208 ORN 609NM 30MA RA SMD datasheet.pdf