Littelfuse 1706R1C2.75
1706R1C2.75 picture photo
Mfg. Part Number
1706R1C2.75
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V R-RATED 6R 2.75KV
Datasheet Download
1706R1C2.75.pdf
Availability of 1706R1C2.75
QUANTITY
1706R1C2.75 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1706R1C2.75
Internal Part NumberEIS-1706R1C2.75
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesR-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated2750VAC (2.75kV)
Current170A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension3.000" Dia x 10.875" L (76.20mm x 276.23mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1706R1C2.75
Related Links1706R, 1706R1C2.75 Datasheet, Littelfuse Distributor
1706R1C2.75 Details Description
Related parts for 1706R1C2.75
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 11POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
BOARD TARGET ACCESS A2500R24A datasheet.pdf
2.0 WTW PANEL MOUNT WAFER ASSY datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
MA47 HEATSHRINK 4:1 BK 3.28' datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
LED SLIM 3000K 2180LM FRONT WIRE datasheet.pdf
POWER SUPPLY 40W datasheet.pdf