Vishay/Dale RER60FR499RC02
RER60FR499RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER60FR499RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 0.499 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER60FR499RC02.pdf
Availability of RER60FR499RC02
QUANTITY
RER60FR499RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER60FR499RC02
Internal Part NumberEIS-RER60FR499RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.499
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER60FR499RC02
Related LinksRER60FR, RER60FR499RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER60FR499RC02 Details Description
Related parts for RER60FR499RC02
RES SMD 62K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC REG ISOLATED 5V 0.2A 12SOP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 3A 30 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 250VDC RADIAL datasheet.pdf