Eaton (formerly Cooper Bussmann) 170M4390
170M4390 picture photo
Mfg. Part Number
170M4390
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 250A 1250V 1BKN/75 AR CU
Datasheet Download
170M4390.pdf
Availability of 170M4390
QUANTITY
170M4390 Order Process
Ship out your order
Specifications of 170M4390
Internal Part NumberEIS-170M4390
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
Series-
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated1250VAC (1.25kV)
Current250A
Package / Case-
Size / Dimension2.717" L x 2.087" W x 2.953" H (69.00mm x 53.00mm x 75.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170M4390
Related Links170M, 170M4390 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
170M4390 Details Description
Related parts for 170M4390
CONN HEADER 2MM 50PS DL SMD 30AU datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 200MA 30V datasheet.pdf
IC SEQUENCER QUAD ADJ 14-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 290 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
JFET N-CH 30V 0.3W TO-206AF datasheet.pdf
ZQSFP STACKED 2X2 ASSY datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf