Vishay/Dale RNC50K2370FSB14
RNC50K2370FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K2370FSB14
Brief Description
RES 237 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K2370FSB14.pdf
Availability of RNC50K2370FSB14
QUANTITY
RNC50K2370FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K2370FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50K2370FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K2370FSB14
Related LinksRNC50K2, RNC50K2370FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K2370FSB14 Details Description
Related parts for RNC50K2370FSB14
IC SYNC FIFO MEM 4096X18 64-TQFP datasheet.pdf
CONN HOUSING 28POS .100 DUAL ROW datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS DUAL 0.5MM SMD datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 2CH 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 160PF 13KV R42 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf