NorComp 171-015-102L031
171-015-102L031 picture photo
Mfg. Part Number
171-015-102L031
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
171-015-102L031.pdf
Availability of 171-015-102L031
QUANTITY
171-015-102L031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 171-015-102L031
Internal Part NumberEIS-171-015-102L031
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents171-015-102L031 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model171-015-10zLzz1.pdf171-015-10zLzz1.stp171-015-10zLzz1.igs
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series171
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171-015-102L031
Related Links171-015, 171-015-102L031 Datasheet, NorComp Distributor
171-015-102L031 Details Description
Related parts for 171-015-102L031
IC CLK BUFFER 1:10 80MHZ 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
THERMISTOR PTC TEMP SENSOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 4A CPH6 datasheet.pdf
WIRE MARKER SLEEVE ORANGE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf