NorComp 171-025-101L001
171-025-101L001 picture photo
Mfg. Part Number
171-025-101L001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
171-025-101L001.pdf
Availability of 171-025-101L001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
171-025-101L001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 171-025-101L001
Internal Part NumberEIS-171-025-101L001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series171
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171-025-101L001
Related Links171-025, 171-025-101L001 Datasheet, NorComp Distributor
171-025-101L001 Details Description
Related parts for 171-025-101L001
CAP CER 0.15UF 500V X7R 1825 datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
HND LMP PL-13 120V.60HZ.50 datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 68POS .050 SMD datasheet.pdf