Vishay/Dale RCL06121K40FKEA
RCL06121K40FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL06121K40FKEA
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL06121K40FKEA.pdf
Availability of RCL06121K40FKEA
QUANTITY
RCL06121K40FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL06121K40FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL06121K40FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL06121K40FKEA
Related LinksRCL0612, RCL06121K40FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL06121K40FKEA Details Description
Related parts for RCL06121K40FKEA
FIXED IND 12MH 265MA 9.34 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG CTRL BST FLYBK INV 10MSOP datasheet.pdf
CAP ARRAY 470PF 25V NP0 0612 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 556MA 670 MOHM datasheet.pdf