NorComp 171-025-201L021
171-025-201L021 picture photo
Mfg. Part Number
171-025-201L021
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
171-025-201L021.pdf
Availability of 171-025-201L021
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
171-025-201L021 Order Process
Ship out your order
Specifications of 171-025-201L021
Internal Part NumberEIS-171-025-201L021
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series171
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171-025-201L021
Related Links171-025, 171-025-201L021 Datasheet, NorComp Distributor
171-025-201L021 Details Description
Related parts for 171-025-201L021
IC REG LDO 5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 50POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
ICCON,PIN,ASSY datasheet.pdf
FILTER SAW 722.00 MHZ SMD datasheet.pdf
MOD BRIDGE 3PH 1800V 50A M2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
CONN RCP SS 10POS SQ FLG W/PIN datasheet.pdf