NorComp 171-025-201L021
171-025-201L021 picture photo
Mfg. Part Number
171-025-201L021
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
171-025-201L021.pdf
Availability of 171-025-201L021
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
171-025-201L021 Order Process
Ship out your order
Specifications of 171-025-201L021
Internal Part NumberEIS-171-025-201L021
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series171
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171-025-201L021
Related Links171-025, 171-025-201L021 Datasheet, NorComp Distributor
171-025-201L021 Details Description
Related parts for 171-025-201L021
JUMPER FOR SAKD 2.5 N 3POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
ROUND HEAVY DUTY THREADED INSERT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf