Daburn 2616/12-BK-500
2616/12-BK-500 picture photo
Mfg. Part Number
2616/12-BK-500
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
Datasheet Download
2616/12-BK-500.pdf
Availability of 2616/12-BK-500
QUANTITY
2616/12-BK-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2616/12-BK-500
Internal Part NumberEIS-2616/12-BK-500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series-
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge12 AWG
Conductor Strand65/30
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialSilicone Rubber
Jacket (Insulation) Diameter0.156" (3.96mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.031" (0.80mm)
Length500' (152.44m)
Voltage600V
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Jacket ColorBlack
RatingsUL Style 3135
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2616/12-BK-500
Related Links2616/12, 2616/12-BK-500 Datasheet, Daburn Distributor
2616/12-BK-500 Details Description
Related parts for 2616/12-BK-500
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf