Souriau Connection Technology D38999/20KG16PN
D38999/20KG16PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KG16PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20KG16PN.pdf
Availability of D38999/20KG16PN
QUANTITY
D38999/20KG16PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KG16PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20KG16PN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KG16PN
Related LinksD38999/, D38999/20KG16PN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20KG16PN Details Description
Related parts for D38999/20KG16PN
IC BATT CHG CNST/PROG I/V TO2207 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 5.08MM R/A BK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
MINIFIT TPA RA HDR /FLG 2POS datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER PCIE LP 20NLG datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf