NorComp 171-037-102L011
171-037-102L011 picture photo
Mfg. Part Number
171-037-102L011
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
171-037-102L011.pdf
Availability of 171-037-102L011
QUANTITY
171-037-102L011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 171-037-102L011
Internal Part NumberEIS-171-037-102L011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents171-037-102L011 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model171-037-10zLzz1.pdf171-037-10zLzz1.stp171-037-10zLzz1.igs
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series171
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171-037-102L011
Related Links171-037, 171-037-102L011 Datasheet, NorComp Distributor
171-037-102L011 Details Description
Related parts for 171-037-102L011
RES SMD 191K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF03G/AF03/AFF03G datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.2PF 25V 0402 datasheet.pdf
IC DSP CTRLR 400MHZ 208CSPBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC SO 375.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
PRESS FIXTURE & 73772-00 datasheet.pdf
CAP CER 6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf