Bourns Inc. PEL12S-4024T-N1024
PEL12S-4024T-N1024 picture photo
Mfg. Part Number
PEL12S-4024T-N1024
Brief Description
ENCODER ROTARY
Datasheet Download
PEL12S-4024T-N1024.pdf
Availability of PEL12S-4024T-N1024
QUANTITY
PEL12S-4024T-N1024 Order Process
Ship out your order
Specifications of PEL12S-4024T-N1024
Internal Part NumberEIS-PEL12S-4024T-N1024
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPEL12S (DC12S24204K024) Material Declaration
FamilyEncoders
SeriesPEL12S
Voltage - Supply-
Actuator Type6mm Dia Flatted End, Illuminated
DetentNo
Built in SwitchNo
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEL12S-4024T-N1024
Related LinksPEL12S-40, PEL12S-4024T-N1024 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PEL12S-4024T-N1024 Details Description
Related parts for PEL12S-4024T-N1024
CONV DC-DC ADJ 48VIN 12A HORZ datasheet.pdf
CONN HEADER 92POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 15A 125V datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
37POS M R/A .318 830PF FILTER datasheet.pdf