NorComp 171-037-103L001
171-037-103L001 picture photo
Mfg. Part Number
171-037-103L001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
171-037-103L001.pdf
Availability of 171-037-103L001
QUANTITY
171-037-103L001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 171-037-103L001
Internal Part NumberEIS-171-037-103L001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents171-037-103L001 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model171-037-10zLzz1.pdf171-037-10zLzz1.stp171-037-10zLzz1.igs
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series171
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171-037-103L001
Related Links171-037, 171-037-103L001 Datasheet, NorComp Distributor
171-037-103L001 Details Description
Related parts for 171-037-103L001
CONN RECEPT 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 5.5GHZ WIFI datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 6KV N750 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 0.100 T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HI-POWER HEATSINK SSR/IGBT/POWER datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 250VDC datasheet.pdf