NorComp 171-037-113R011
171-037-113R011 picture photo
Mfg. Part Number
171-037-113R011
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
171-037-113R011.pdf
Availability of 171-037-113R011
QUANTITY
171-037-113R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 171-037-113R011
Internal Part NumberEIS-171-037-113R011
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents171-037-113R011 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model171-037-113Rzzz.pdf171-037-113Rzzz.stp171-037-113Rzzz.igs
Standard Package30
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171-037-113R011
Related Links171-037, 171-037-113R011 Datasheet, NorComp Distributor
171-037-113R011 Details Description
Related parts for 171-037-113R011
LED 7-SEG DUAL CC RED RHDP .8" datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH UNIT ILLUM 5V SPDT YELLOW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 3.6A D2PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
POT 2K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TV 26C 26#20 SKT RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS datasheet.pdf