Cornell Dubilier Electronics 171104J250F-F
171104J250F-F picture photo
Mfg. Part Number
171104J250F-F
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
171104J250F-F.pdf
Availability of 171104J250F-F
QUANTITY
171104J250F-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 171104J250F-F
Internal Part NumberEIS-171104J250F-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC90V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171104J250F-F
Related Links171104, 171104J250F-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
171104J250F-F Details Description
Related parts for 171104J250F-F
LED COOL WHITE DIFF 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 36SOJ datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 260MA 750 MOHM datasheet.pdf
RES 511 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 63POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 120POS W/POSTS SMD datasheet.pdf