Cornell Dubilier Electronics 171333J250C-F
171333J250C-F picture photo
Mfg. Part Number
171333J250C-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
171333J250C-F.pdf
Availability of 171333J250C-F
QUANTITY
171333J250C-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 171333J250C-F
Internal Part NumberEIS-171333J250C-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series171
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC90V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171333J250C-F
Related Links171333, 171333J250C-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
171333J250C-F Details Description
Related parts for 171333J250C-F
IC REG BUCK ADJ 6A DL SYNC 50QFN datasheet.pdf
RES 3.60K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GREEN/RED/RED datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 20AWG BLK 100' datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC ENERGY METER 100-LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 910NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf