| Internal Part Number | EIS-MKP385224125JCA2B0 | |
| Mfg Application Notes | Soldering Guidelines Appl Note | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Series | MKP385 | |
| Packaging | * | |
| Capacitance | 2400pF | |
| Tolerance | ±5% | |
| Voltage Rating - AC | 450V | |
| Voltage Rating - DC | 1250V (1.25kV) | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C | |
| Mounting Type | * | |
| Package / Case | * | |
| Size / Dimension | * | |
| Height - Seated (Max) | * | |
| Termination | * | |
| Lead Spacing | * | |
| Applications | General Purpose | |
| Features | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | MKP385224125JCA2B0 | |
| Related Links | MKP385224, MKP385224125JCA2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor | |
 | CMZ16(TE12L,Q) | DIODE ZENER 16V 2W MFLAT | datasheet.pdf | |
 | 0854.1602 | LENS CLEAR PEARL EMF 18X18MM | datasheet.pdf | |
 | 0395226019 | TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5MM | datasheet.pdf | |