Vishay/Dale CMF55962R50CHBF
CMF55962R50CHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55962R50CHBF
Brief Description
RES 962.5 OHM 1/2W 0.25% AXIAL
Datasheet Download
CMF55962R50CHBF.pdf
Availability of CMF55962R50CHBF
QUANTITY
CMF55962R50CHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55962R50CHBF
Internal Part NumberEIS-CMF55962R50CHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)962.5
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55962R50CHBF
Related LinksCMF5596, CMF55962R50CHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55962R50CHBF Details Description
Related parts for CMF55962R50CHBF
CONN BNC JACK STR SOLDER datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG TTL TRI ST 50PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 72MM datasheet.pdf