Bourns Inc. PWR2010WR750JE
PWR2010WR750JE picture photo
Mfg. Part Number
PWR2010WR750JE
Brief Description
RES SMD 0.75 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
PWR2010WR750JE.pdf
Availability of PWR2010WR750JE
QUANTITY
PWR2010WR750JE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR2010WR750JE
Internal Part NumberEIS-PWR2010WR750JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPWR2010W Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 J-Lead
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height0.148" (3.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR2010WR750JE
Related LinksPWR2010, PWR2010WR750JE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR2010WR750JE Details Description
Related parts for PWR2010WR750JE
IC OPAMP GP 4.5MHZ 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12.75"L X 9.5"W datasheet.pdf
CONN BODY OL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HEADER F4S .4MM 30POS SMD datasheet.pdf