NorComp 172-015-142R031
172-015-142R031 picture photo
Mfg. Part Number
172-015-142R031
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
172-015-142R031.pdf
Availability of 172-015-142R031
QUANTITY
172-015-142R031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-015-142R031
Internal Part NumberEIS-172-015-142R031
Standard Package28
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationWire Wrap
FeaturesGrounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-015-142R031
Related Links172-015, 172-015-142R031 Datasheet, NorComp Distributor
172-015-142R031 Details Description
Related parts for 172-015-142R031
FIXED IND 10UH 20A 5 MOHM TH datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 180 OHM 2012 datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO213AA datasheet.pdf