NorComp 172-015-202R021
172-015-202R021 picture photo
Mfg. Part Number
172-015-202R021
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
172-015-202R021.pdf
Availability of 172-015-202R021
QUANTITY
172-015-202R021 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-015-202R021
Internal Part NumberEIS-172-015-202R021
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-015-202R021 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-015-202Rxx1.pdf172-015-202Rxx1.stp172-015-202Rxx1.igs
Standard Package35
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-015-202R021
Related Links172-015, 172-015-202R021 Datasheet, NorComp Distributor
172-015-202R021 Details Description
Related parts for 172-015-202R021
CONN CARDEDGE 70POS .100 X .140 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
BIT TORX TR T7S 1.97" datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 680K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HDR 80POS R/A 2-POCKET CMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf