NorComp 172-025-181L001
172-025-181L001 picture photo
Mfg. Part Number
172-025-181L001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-025-181L001.pdf
Availability of 172-025-181L001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-025-181L001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-025-181L001
Internal Part NumberEIS-172-025-181L001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-025-181L001
Related Links172-025, 172-025-181L001 Datasheet, NorComp Distributor
172-025-181L001 Details Description
Related parts for 172-025-181L001
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 20-24 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CAP CER 68PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 4W 8230 datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES 2K OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CABLE PLUG 5POLE datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf