NorComp 172-025-242R011
172-025-242R011 picture photo
Mfg. Part Number
172-025-242R011
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
172-025-242R011.pdf
Availability of 172-025-242R011
QUANTITY
172-025-242R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-025-242R011
Internal Part NumberEIS-172-025-242R011
Standard Package20
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationWire Wrap
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-025-242R011
Related Links172-025, 172-025-242R011 Datasheet, NorComp Distributor
172-025-242R011 Details Description
Related parts for 172-025-242R011
IC MICROMON 3V W/PB WDOG SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.4V 65MA SOT89-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 160MA 6.12 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 2.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" TH DUAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf