NorComp 172-E09-112-011
172-E09-112-011 picture photo
Mfg. Part Number
172-E09-112-011
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E09-112-011.pdf
Availability of 172-E09-112-011
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E09-112-011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E09-112-011
Internal Part NumberEIS-172-E09-112-011
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions9
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E09-112-011
Related Links172-E09, 172-E09-112-011 Datasheet, NorComp Distributor
172-E09-112-011 Details Description
Related parts for 172-E09-112-011
DIODE ZENER 22V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SWITCH UNIT ILLUM 12V SPDT GREEN datasheet.pdf
CONN HEADER 22PS .100 DL R/A TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 11 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
BEND RELIEF 5.4MM BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 150K OHM 2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf