Vishay/Dale CMF553K4800FKEK
CMF553K4800FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K4800FKEK
Brief Description
RES 3.48K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K4800FKEK.pdf
Availability of CMF553K4800FKEK
QUANTITY
CMF553K4800FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K4800FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF553K4800FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K4800FKEK
Related LinksCMF553K, CMF553K4800FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K4800FKEK Details Description
Related parts for CMF553K4800FKEK
DIODE MODULE 15V 120A HALF-PAK datasheet.pdf
Crystal 7.6800MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100 DL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PROG OVP 10CSDIP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf