NorComp 172-E15-102R001
172-E15-102R001 picture photo
Mfg. Part Number
172-E15-102R001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
172-E15-102R001.pdf
Availability of 172-E15-102R001
QUANTITY
172-E15-102R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E15-102R001
Internal Part NumberEIS-172-E15-102R001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-E15-102R001 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-E15-10zRzz1.pdf
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E15-102R001
Related Links172-E15, 172-E15-102R001 Datasheet, NorComp Distributor
172-E15-102R001 Details Description
Related parts for 172-E15-102R001
RES 22 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.15A SOT-416 datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP40S/AE40G/X datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
SCREW COVER CIRCUIT BRKR 2POLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN RCP SS 10POS SQ FLG WO/SCKT datasheet.pdf