NorComp 172-E15-102R031
172-E15-102R031 picture photo
Mfg. Part Number
172-E15-102R031
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
172-E15-102R031.pdf
Availability of 172-E15-102R031
QUANTITY
172-E15-102R031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E15-102R031
Internal Part NumberEIS-172-E15-102R031
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-E15-102R031 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-E15-10zRzz1.pdf
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E15-102R031
Related Links172-E15, 172-E15-102R031 Datasheet, NorComp Distributor
172-E15-102R031 Details Description
Related parts for 172-E15-102R031
TRIMMER 10K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MT SKT KIT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RFID INLAY PS WET UHF AD-110M5 datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf