NorComp 172-E15-112-031
172-E15-112-031 picture photo
Mfg. Part Number
172-E15-112-031
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E15-112-031.pdf
Availability of 172-E15-112-031
QUANTITY
172-E15-112-031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E15-112-031
Internal Part NumberEIS-172-E15-112-031
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E15-112-031
Related Links172-E15, 172-E15-112-031 Datasheet, NorComp Distributor
172-E15-112-031 Details Description
Related parts for 172-E15-112-031
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 32-EDIP datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.93V LOW SOT-23B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V 10% RADIAL datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 120V datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
SIZE 22D, CLASS D, HIGH DENSITY datasheet.pdf
DIODE ZENER 21.63V 500MW SOD80 datasheet.pdf